Turbolechicko-słowiańskie szambo na głównej wybiło więc na odtrutkę polecam zapoznanie się z najnowszym znaleziskiem z Jabłonicy Ruskiej – do tej pory najwcześniejsze ślady Słowian z terenów Polski.

https://plus.nowiny24.pl/w-jablonicy-ruskiej-odkryli-domostwo-najwczesniejszych-slowian-na-terenie-polski/ar/c1-14311457

http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34962,25053812,jablonica-ruska-sensacyjne-odkrycie-nad-sanem-slady-pierwszych.html

Obydwa artykuły są niestety za paywallami ale wrzucam wam tekst z wyborczej, możę mnie Szechtery nie dojadą ( ͡º ͜ʖ͡º)

Jabłonica Ruska. Sensacyjne odkrycie nad Sanem. Ślady pierwszych Słowian

Archeolodzy odkryli nad Sanem domostwo Słowian, którzy przybyli do Polski w drugiej połowie V wieku. Oceniają, że to najstarsze ślady Słowian na terenie Polski.

Jabłonica Ruska to wieś położona w zakolu Sanu. Duża część tamtejszych terenów została naruszona wskutek wydobycia żwiru. Kopalnia Polgrys 3 ma wydobywać kruszywo na cyplu nadsańskim, ale prace udało się czasowo wstrzymać, żeby przeprowadzić badania archeologiczne. Realizuje je Pracownia Archeologiczna Mirosława Mazurka, a finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prace trwają od kwietnia, ale na prawdziwą sensację naukowcy trafili dopiero niedawno: to półziemianka wczesnosłowiańska. – Jest bardzo charakterystyczna, była zbudowana na rzucie kwadratu o wymiarach 4 na 4 metry. W narożnikach znajdowały się słupy, które podtrzymywały konstrukcję budynku. W jednym z narożników odkryliśmy pozostałości pieca ogrzewającego całe domostwo. Między kamieniami, które tworzyły piec, znajdowało się sporo potłuczonych garnków – mówi Mirosław Mazurek. Archeolog nie ma wątpliwości, że półziemianka jest pozostałością po pierwszych Słowianach na terenie Polski, bo ich następcy budowali swoje domostwa w inny sposób.

Co jeszcze kryje Jabłonica?
Potwierdza to prof. Michał Parczewski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, który jest konsultantem stanowiska w Jabłonicy Ruskiej. To jeden z najlepszych w Polsce ekspertów w dziedzinie pierwszej fali Słowian. – Na cyplu nadsańskim już kilkadziesiąt lat temu udało się odkryć wielokulturową osadę, która dopiero teraz może być eksplorowana. Główny zasób znalezisk pochodzi z okresu wpływów rzymskich, czyli z pierwszych stuleci naszej ery. Na razie nie jest do końca jasne, czy stojące tam budynki rzeczywiście spełniały funkcję domostw. Ale w Jabłonicy w ostatnich dniach odkryto również młodszą osadę, z czasów wczesnego średniowiecza. Możliwe, że te domostwa pochodzą z okolic X i XII wieku – ocenia prof. Parczewski.

Zarówno Parczewski, jak i Mazurek liczą, że Jabłonica Ruska kryje kolejne niespodzianki.

– Niedaleko, w Hłomczy, znaleźliśmy szałas z obozowiska ludności paleolitycznej, czyli ze starszej epoki kamienia. Liczymy na to, że wykopalisko w Jabłonicy jeszcze podniesie nam poziom adrenaliny. Może natrafimy tu na ślady Celtów, którzy osiedlali się w pobliżu Sanu – zastanawia się profesor.

– Dzisiejsi mieszkańcy południowo-wschodniej Polski mogą się szczycić najstarszymi śladami ludności Słowian w kraju. Nigdzie w Polsce nie ma takiego nasycenia odkrytych przez archeologów reliktów wczesnosłowiańskich jak na tych terenach – chwali prof. Parczewski.

Wandale przed Słowianami
Przed Słowianami tereny Polski zamieszkiwały ugrupowania germańskie z przewagą plemion wandalskich.

Nasi przodkowie dotarli na tereny Polski w drugiej połowie V wieku. Ludność Słowiańska napływała ze wschodu, a kolebka słowiańszczyzny to dorzecza środkowego i górnego Dniepru. Słowianie zaczęli osiedlać się na ziemiach południowo-wschodnich, głównie na Rzeszowszczyźnie. Pod autostradą A4 między Jarosławiem i Radymnem archeolodzy odkryli skupisko osiedli wczesnosłowiańskich.

#historia #slowianie #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu