76. ROCZNICA POWSTANIA W GETCIE BIAŁOSTOCKIM

Na początku lutego 1943 r. Niemcy rozpoczęli likwidację getta wywożąc do obozu zagłady Treblinka II ok. 10 tys. białostockich Żydów. Wówczas nastąpił pierwszy akt oporu. Icchok Malmed oblał kwasem niemieckiego funkcjonariusza. Ten, próbując strzelić do Malmeda, trafił innego policjanta. Niemcy w odwecie zastrzelili 100 Żydów, w tym rodzinę zamachowca. Samego Malmeda ujęto kilka dni później i powieszono.

Pół roku później, Niemcy przystąpili do drugiej, ostatecznej akcji likwidacyjnej getta w Białymstoku. W nocy z 15 na 16 sierpnia teren został otoczony przez jednostki z lekką bronią automatyczną oraz bronią maszynową. W odwodzie czekały niemieckie czołgi i artyleria. Przez kilka dni powstańcy stawiali opór w kilku miejscach na terenie getta, przede wszystkim zakładach i fabrykach. 19 sierpnia Niemcy odkryli przy ul. Chmielnej najlepiej wyposażony bunkier z 72 bojowcami. Tylko nielicznym spośród powstańców udało się przedrzeć do lasu i przyłączyć do partyzantów.

20 sierpnia Niemcy zakończyli akcję likwidacji getta białostockiego. Jego ostatnich więźniów, ok. 30 tys., wywieźli do obozów zagłady Treblinka II i Auschwitz-Birkenau. Z ok. 60 tys. białostockich Żydów okupację niemiecką przeżyło zaledwie kilkaset osób.
Cześć i Chwała Bohaterom!!!

#zydzi #historia #polska